Liigu edasi põhisisu juurde
Õpilased kasutamas e-tunnistused portaali oma seadmetes

Trinidad Wiseman arendas Haridus- ja Teadusministeeriumile e-lõputunnistuste teenuse

Marko Nemberg


Projekti eesmärgiks oli luua paberivaba lõpudokumentide ja tunnistuste teenus, mis on tänaseks edukalt käivitatud ja läbi mille on lõputunnistuste andmed tehtud kasutajatele kättesaadavaks. 

 

Projekti tulemusel said põhikooli ja gümnaasiumi lõpetajad möödunud õppeaastal lisaks traditsioonilisele pabertunnistusele ka lõputunnistuse digitõendi, mida saab vaadata, alla laadida ning jagada värskelt avatud Haridusportaalis, aadressil www.edu.ee. Haridusportaal näol on tegu keskse infosüsteemiga, kust kodanikud leiavad kergesti nii taotluste ja tunnistuste kui ka õpingute ja õpetamisega seotud info.

 

Pilt

Haridusportaali töölaud 1

 

E-lõputunnistuste esimese etapi raames teostati põhikooli ja gümnaasiumi digitaalsete lõpudokumentide andmete kasutamise võimalus, mistõttu ei leia Haridusportaalist hetkel veel kutsekoolide lõputunnistusi ja kõrgkoolide diplomeid. 

 


Trinidad Wisemani äriarenduse juhi Marko Nembergi sõnul on e-tunnistuste loomisel võetud tugevalt arvesse teenuse kasutajate soove ja vajadusi. „Kuna e-tunnistuste teenus puudutab nii nende saajaid, väljastajaid, kvalifikatsiooni kontrollijaid, katusorganisatsioone kui ka paljusid teisi, siis oli oluline uurida nende reaalseid vajadusi, ootusi ja üldist valmisolekut.

Seetõttu eelnes arendusele ärianalüüsi projekt, mille käigus viisime erinevate osapooltega läbi mitmeid intervjuusid ja veebiküsitlusi ning lõime uue e-teenuse prototüübi,“ ütles Nemberg. 


Lisaks möödunud õppeaastal lõpetajatele saavad lõputunnistuse andmeid näha ja alla laadida ka kõik need, kes lõpetasid põhikooli või gümnaasiumi aastal 2004 või hiljem. 

 

Pilt

Haridusportaali töölaud 2

 

Haridus- ja Teadusministeeriumil on soov projektiga jätkata ning laiendada e-tunnistuste kasutusulatust veel kutse- ja kõrghariduses. E-tunnistuste kasutusvõimaluste laiendamine vähendab oluliselt koolide administratiivset kulu (duplikaadid, tõendid jms) ning võimaldab edasiõppimisel ning tööle asumisel tõendada kvalifikatsiooni ka elektrooniliselt.


Trinidad Wiseman on teenusedisaini ja digimuutuse ettevõte. Ettevõtte klientide hulka kuuluvad telekomid, finantsasutused, logistikaettevõtted, tehnoloogiafirmad, meditsiiniasutused ja avalik sektor nii Eestis kui välismaal.   
Ettevõttes töötab ligi 100 valdkonna spetsialisti ja 2019. aasta käive oli üle 6,5 miljoni euro.  

Lisa kommentaar

Plain text

  • HTML elemendid keelatud.
  • Automaatne rea- ja lõiguvahetus
  • Veebilehtede aadressid ja e-posti aadressid muutuvad automaatselt linkideks.