Liigu edasi põhisisu juurde

Ligipääsetavusest võidavad kõik

Kui miski on ligipääsetav, tähendab see, et võimalikult paljud, sh erivajadustega inimesed, saavad seda kasutada. Ligipääsetavus on osa võrdsete võimaluste tagamisest ning aitab erivajadustega inimestel aktiivsemalt ühiskonnaelus kaasa lüüa. Siiski ei võida ligipääsetavusest ainult puuetega inimesed. Sihtgruppi kuuluvad ka vanemad inimesed, prillikandjad, ajutise erivajadusega – näiteks kipsis käe või kõrvapõletikuga – või nt lihtsalt mürarikkas keskkonnas viibivad inimesed.

Kas sinu e-keskkond vastab juunikuust jõustuvatele ligipääsetavuse nõuetele?

Ligipääsetavus on üha enam päevakorda kerkiv teema. Avaliku sektori veebilehtedele ja mobiilirakendustele on juba 2019. aastast kehtinud Euroopa digiligipääsetavuse standard EN 301 549. Erasektorile selliseid nõudeid seni rakendatud ei ole. Olukord on aga muutumas, sest alates 2025. aastast peavad ka paljud erasektori ettevõtted oma e-keskkonnad kriitilise pilguga üle vaatama. Loe artiklist lähemalt.

Euroopa ligipääsetavuse direktiiv 2025 ja kuidas selleks valmis olla?

Iga neljas eurooplane ning lausa iga teine pensionieas inimene Euroopas on ajutise või püsiva erivajadusega. Kahjuks ei arvesta sellega sageli meie digikeskkonnad ja -teenused. Mari-Ell Mets, meie UX/UI disainer ja sertifitseeritud veebi ligipääsetavuse spetsialist, kes on sel teemal koolitanud sadu inimesi ning läbi viinud ligi 100 veebi ligipääsetavuse auditit. Mari-Ell rääkis seminaril, millised on 2025. aastal jõustuva Euroopa ligipääsetavuse direktiivi nõuded ning kuidas veebi ligipääsetavus annab ettevõttele turueelise.

WCAG 2.2 ja uued edukriteeriumid

Möödunud aasta oktoobris sai W3C ametlikuks soovituseks WCAG veebisisu ligipääsetavussuuniste kauaoodatud uus versioon 2.2. Täna anname ülevaate selle mõjust ja uuendustest. Millal WCAG 2.2 kohustuslikuks muutub? Kuidas uus versioon vanast erineb? Kirjutame lahti 6 uut edukriteeriumit. Kuigi paralleelselt on töös ka WCAG 3.0, mis lubab katta rohkem vajadusi, olla paindlikum erinevate tehnoloogiate, tööriistade ja sisu osas ning ka lihtsamalt arusaadav, läheb siiski veel aastaid, enne kui sellest võib saada ametlik soovitus.

Ligipääsetavus veebis: üks vorm sobib kõigile?

Pea igal veebilehel peitub mõni väiksem või suurem vorm ning nende puhul on palju, mida valesti teha. Ligipääsetavuse seisukohast on oluline, et vormi täitmine oleks lihtne ja arusaadav ning et seda saaks läbida klaviatuuriga ja erinevate tugitehnoloogiate, näiteks ekraanilugeja abil. Käesolevas postituses vaatame, kuidas seda tagada.